flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

 

 

Затверджено
Протоколом зборів працівників апарату
Житомирського районного суду
Житомирської області від 21.09.2016р. №8
зі змінами, затвердженими Протоколом
зборів трудового колективу суду від
17.12.2021р. №2.

 

 

 

 

ПРАВИЛА 
внутрішнього службового (трудового) розпорядку

Житомирського районного суду  Житомирської області

 

І. Загальні положення

 

  1. Правила внутрішнього службового (трудового) розпорядку в Житомирському районному суді Житомирської області (далі - Правила) розроблено згідно положень Конституції України, Кодексу законів про працю України, Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Закону України «Про державну службу», інших нормативно-правових актів, що регулюють трудові відносини.
  2. Правила поширюються на суддів, державних службовців, працівників патронатної служби, службовців, робітників, та працівників суду, які виконують функції з обслуговування Житомирського районного суду Житомирської області (далі - працівники суду) та є обов’язковими до виконання.
  3. Метою Правил є забезпечення трудової дисципліни, раціонального використання робочого часу, підвищення якості і продуктивності праці шляхом створення необхідних умов для нормальної продуктивної роботи, свідомого і сумлінного виконання працівниками своїх трудових обов’язків.
  4. Службова (трудова) дисципліна в суді ґрунтується на засадах сумлінного та професійного виконання працівниками апарату суду своїх обов'язків, створення належних умов для ефективної роботи, їх матеріально-технічного забезпечення, заохочення за результатами роботи.

      Діяльність працівників суду ґрунтується на наступних принципах:

- служіння народу України;

- демократизму і законності;

- гуманізму і соціальної справедливості;

- пріоритету прав людини і громадянина;

- професіоналізму, компетентності, ініціативності, чесності, відданості справі;

- персональної відповідальності за виконання службових обов'язків і дисципліни;

- дотримання прав та законних інтересів органів самоврядування;

- дотримання прав підприємств, установ і організацій, об'єднань громадян.

  1. Усі питання, пов'язані із застосуванням Правил, вирішуються головою суду та/або керівником апарату суду в межах наданих повноважень, або особами, які виконують їхні обов’язки, а у випадках, передбачених законодавством України, спільно або за погодженням з трудовим колективом суду.
  2. Правила затверджуються зборами трудового колективу суду за поданням керівника апарату суду, поширюються на працівників суду, незалежно від посади та порядку призначення і є обов'язковими для всіх.
  3. Правила доводяться до відома працівників суду за особистим підписом.

 

 

ІІ. Загальні правила етичної поведінки в суді

 

  1. Працівники суду повинні дотримуватись вимог етичної поведінки, у своїй роботі дотримуватись принципів професійності, принциповості та доброзичливості, дбати про свою професійну честь і гідність.
  2.   Працівники суду повинні уникати нецензурної лексики, не допускати підвищеної інтонації під час спілкування. Неприпустимими є прояви зверхності, зневажливого ставлення до колег та громадян.
  3.   Під час виконання своїх посадових обов’язків працівники суду повинні дотримуватися взаємоповаги, ділового стилю спілкування, виявляти принциповість і витримку.

 

ІІІ. Прядок призначення на посади (прийняття на роботу) та звільнення

з посад (звільнення з роботи)

 

  1. Працівники реалізують своє право на працю шляхом укладення трудового договору в установленому законом порядку.

      Порядок зарахування суддів до штату суду та виключення їх зі штату здійснюються відповідно до положень Конституції України, Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та чинного трудового законодавства відповідно до наказу, що видається головою суду на підставі нормативно-правового акту про обрання, переведення на посаду судді чи звільнення з посади судді.

      Призначення на посади (прийняття на роботу) та звільнення з посад (звільнення з роботи) працівників апарату суду здійснюється відповідно до Конституції України, Закону України «Про державну службу», чинного трудового законодавства, з урахуванням вимог Закону України “Про запобігання корупції”.

  1. Призначення на посаду та звільнення з посади керівника апарату суду та його заступника здійснюється відповідно до положень Кодексу законів про працю України, Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Закону України «Про державну службу», Положення про апарат Житомирського районного суду Житомирської області, на підставі подання голови суду.
  2. Призначення на посаду та звільнення з посади помічника судді здійснюється відповідно до Кодексу законів про працю України, Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Положення про помічника судді та ін. нормативно-правових актів.
  3. Вступ на державну службу здійснюється шляхом призначення громадянина України на посаду державної служби за результатами конкурсу.

      Прийняття громадян України на посади державної служби без проведення конкурсу забороняється, крім випадків, передбачених Законом України «Про державну службу».

      Особа, яка вступає на посаду державної служби вперше, набуває статусу державного службовця з дня публічного складення нею Присяги державного службовця, а особа, яка призначається на посаду державної служби повторно, - з дня призначення на посаду.

      Прийняття на державну службу, просування по службі державних службовців, вирішення інших питань, пов’язаних із службою, здійснюється з урахуванням категорії посад державної служби та рангів державних службовців як виду спеціальних звань, що їм присвоюються, відповідно до Закону України «Про державну службу».

  1. При прийнятті на роботу (крім посад державної служби) громадяни зобов’язані подати такі документи:

– паспорт або інший документ, що посвідчує особу;

– трудову книжку та  дві фотокартки розміром 4х6 см;

– диплом або інший документ про освіту чи професійну підготовку;

– довідку про присвоєння ідентифікаційного номера, а також копії цих документів;

– медичну довідку про допуск до роботи (у разі потреби);

– військовозобов’язані - військовий квиток (тимчасове посвідчення) з відміткою про перебування на військовому обліку, призовники – посвідчення про приписку;

- документи про наявність пільг.

       Особа, яка бажає взяти участь у конкурсі на зайняття вакантної посади державної служби, подає до конкурсної комісії інформацію, передбачену положенням ст.25 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ. Порядок вступу на державну службу визначено у розділі ІV цього Закону.

  1. Призначення (прийняття), переведення та звільнення працівників суду оформляються наказом керівника апарату, про що вони ознайомлюються під підпис.

Повідомлення про прийняття працівника на роботу надсилається відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 року № 413 «Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу».

  1. При укладенні трудового договору може бути обумовлене угодою сторін випробування з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається. Умова про випробування повинна бути застережена в наказі про прийняття на роботу.

       Строк випробування під час прийняття на роботу робітників не може перевищувати одного місяця. Під час прийому на роботу інших категорій працівників строк випробування не може перевищувати трьох місяців.

       В акті про призначення на посаду державного службовця суб’єкт призначення може встановити випробування з метою перевірки відповідності державного службовця займаній посаді із зазначенням його строку, відповідно до ст. 35 Закону України «Про державну службу». При призначенні особи на посаду державної служби вперше встановлення випробування є обов’язковим. Випробування при призначенні на посаду державної служби встановлюється строком до шести місяців.

  1. Призначеного або переведеного в установленому порядку на іншу роботу працівника апарату суду, керівник апарату суду (або відповідальний працівник) зобов'язаний ознайомити з цими Правилами, посадовою інструкцією, Положеннями, провести інструктаж з питань техніки безпеки, протипожежної безпеки, інших вимог з охорони праці - під підпис.
  2. Записи про призначення (прийняття), переведення та заохочення працівника суду заносяться до трудової книжки. Ведення трудових книжок здійснюється згідно з Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою спільним наказом Міністерства праці, Міністерства юстиції та Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993р. № 58.
  3. Припинення трудового договору може мати місце лише на підставах, передбачених чинним законодавством.

       Працівник апарату суду має право розірвати трудовий договір за своєю ініціативою, попередивши керівника апарату суду письмово за два тижні. Після закінчення цього строку працівник має право припинити роботу, а адміністрація відповідно до статті 38 КЗпП України не має права затримувати проведення розрахунку та звільнення працівника з роботи, а також зобов’язана в день звільнення видати працівникові трудову книжку та повністю провести з ним розрахунок. Припинення трудового договору працівників апарату суду оформляється наказом керівника апарату суду.

  1. В день звільнення працівникові видається трудова книжка із занесеним до неї записом про звільнення та проводиться з ним остаточний розрахунок. Днем звільнення вважається останній день роботи.

 

ІV. Основні права та обов’язки працівників суду

  1. Працівники суду мають право:

1) користуватись правами і свободами, які гарантуються громадянам Конституцією України та законами України;

2) брати участь у розгляді питань і прийнятті рішень у межах своїх повноважень;

3) на повагу особистої гідності, справедливого і шанобливого ставлення до себе з боку керівників, співробітників і громадян;

4) вимагати затвердження керівником чітко визначеного обсягу службових повноважень за посадою;

5) на оплату праці залежно від посади, яку вони займають, рангу, який їм присвоюється, досвіду та стажу роботи;

6) на просування по службі з урахуванням кваліфікації та здібностей, сумлінного виконання своїх обов’язків; брати участь у конкурсах на заміщення посад більш високої категорії;

7) на здорові, безпечні та належні для високопродуктивної роботи умови праці;

8) захищати свої законні права та інтереси у вищих державних органах та в судовому порядку.

     Працівники мають також інші права відповідно до чинного законодавства України.

 

  1. Працівники зобов'язані:

1) дотримуватись Конституції України, вимог законів України «Про судоустрій і статус суддів», «Про державну службу», «Про запобігання корупції» та інших актів законодавства України;

2) не допускати порушень прав і свобод людини та громадянина;

3) сумлінно виконувати свої службові обов'язки, проявляти ініціативу і творчість, постійно вдосконалювати організацію своєї роботи;

4) виконувати свої посадові обов'язки чесно, неупереджено, не надавати будь-яких переваг та не виявляти прихильності до окремих фізичних і юридичних осіб, політичних партій, рішуче виступати проти антидержавних проявів і сил, які загрожують порядку в суспільстві або безпеці громадян;

5) шанобливо ставитися до громадян, керівників і співробітників, дотримуватися високої культури спілкування, не допускати дій і вчинків, які можуть зашкодити інтересам державної служби;

6) забезпечувати, щоб матеріальні та фінансові ресурси, які йому доручені, використовувались раціонально, ефективно та економно;

7) постійно поліпшувати стан відповідності своїх умінь, знань і навичок функціям та завданням займаної посади, підвищувати свій професійний, інтелектуальний та культурний рівень за освітньо-професійними програмами та шляхом самоосвіти;

8) своєчасно і точно виконувати рішення органів державної влади чи посадових осіб, розпорядження і вказівки керівників суду;

9) діяти в межах своїх повноважень;

10) виконувати вимоги з охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії, протипожежної безпеки;

11) суворо дотримуватись вимоги щодо заборони паління в приміщеннях апеляційного суду (на робочих місцях, на сходах, у коридорах і тамбурах, туалетах, складських приміщеннях та у місцях загального користування).

  1. Обов’язки державного службовця щодо додержання службової дисципліни визначено положенням статей Закону України «Про державну службу».

Працівники несуть також інші обов'язки відповідно до чинного законодавства України.

  1. Коло обов'язків, що їх виконує кожен працівник за своєю спеціальністю, кваліфікацією чи посадою, визначається посадовими інструкціями, іншими нормативно-правовими актами чинного законодавства.

 V. Основні обов’язки керівництва суду

  1. Керівництво апарату суду зобов'язане:

1) неухильно дотримуватися вимог чинного трудового законодавства України;

2) при укладенні трудового договору роз’яснити працівникові його права і обов’язки, поінформувати про умови праці та розмір заробітної плати;

3) організувати працю та забезпечити кожного працівника робочим місцем;

4) затвердити чітко визначений обсяг службових повноважень за посадою кожного працівника апарату суду;

5) забезпечити здорові та безпечні умови праці;

6) контролювати дотримання працівниками апарату суду вимог чинного законодавства України, цих Правил, вживати щодо порушників дисципліни заходи дисциплінарного впливу;

7) виплачувати працівникам апарату суду заробітну плату регулярно в робочі дні, не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата: за першу половину (аванс) до 16 числа, за другу – до 30-31 числа;

8) постійно вдосконалювати організацію роботи суду, забезпечувати систематичне підвищення кваліфікації працівників апарату суду;

9) створювати умови для ефективного використання робочого часу, підтримувати та розвивати ініціативу, а також активність працівників апарату суду;

10) забороняється приховувати факти та обставини, що становлять загрозу для життя, здоров'я і безпеки працівників суду.

  1. Повноваження, обов’язки голови суду визначені положеннями статей Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
  2. Повноваження, обов’язки керівника апарату суду та його заступника визначені положеннями статей Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Положенням про апарат Житомирського районного суду Житомирської області, посадовими інструкціями.

VІ. Робочий час та час відпочинку

  1.   Тривалість робочого часу працівників апарату Апеляційного суду Вінницької області не може перевищувати 40 годин на тиждень. Установлюється п'ятиденний робочий тиждень із двома вихідними днями (субота та неділя).

      Режим робочого тижня:

- початок роботи з понеділка по п’ятницю - о 8:00 год.;

- перерва на обід з 13:00 до 13:45;

- закінчення роботи з понеділка по четвер - о 17:00 год.;

- закінчення роботи в п’ятницю - о 15:45 год.

     Напередодні святкових та неробочих днів, що визначені статтею 73 КЗпП України, тривалість роботи працівників скорочується на одну годину.

  1. Перерва для відпочинку і харчування (обід) не включається в робочий час. Працівники суду використовують час перерви на свій розсуд, на цей час вони можуть відлучатися з місця роботи. Вихід працівника апарату суду за межі адміністративної будівлі суду у робочий час зі службових питань відбувається з відома його безпосереднього керівника.
  2. Забороняється залучати до роботи понад установлену тривалість робочого дня, а також у вихідні, святкові та неробочі дні, у нічний час вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років. Жінки, які мають дітей віком від 3 до 14 років або дитину-інваліда, можуть залучатися до надурочних робіт лише за їхньою згодою. Залучення інвалідів до надурочних робіт можливе лише за їхньою згодою і за умови, що це не суперечить медичним рекомендаціям.
  3. Порядок надання відпусток суддям визначається з урахуванням положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів» із дотриманням вимог Закону України «Про відпустки» і розраховується в календарних днях.

      Суддям надається щорічна оплачувана відпустка тривалістю 42 календарні дні з виплатою, крім суддівської винагороди, допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу. Суддям, які мають стаж роботи більше 10 років, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю 15 календарних днів.

  1. Державним службовцям надається щорічна основна оплачувана відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законом не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою грошової допомоги у розмірі середньомісячної заробітної плати.

      За кожний рік державної служби після досягнення п’ятирічного стажу державної служби державному службовцю надається один календарний день щорічної додаткової оплачуваної відпустки, але не більш як 15 календарних днів.

  1.   Працівникам суду, крім державних службовців, надаються відпустки із збереженням на їх період місця роботи (посади) і заробітної плати відповідно до чинного законодавства України: працівникам патронатної служби, службовцям та робітникам, прибиральникам службових приміщень - щорічна основна відпустка тривалістю не менше 24 календарних днів та додаткові відпустки, передбачені чинним трудовим законодавством та Колективним договором.     

     Працівникам суду надаються також інші щорічні додаткові відпустки відповідно до чинного законодавства України (соціальні відпустки, творчі відпустки, відпустки у зв'язку з навчанням, відпустки без збереження заробітної плати тощо).

  1. Щорічну відпустку, на прохання працівника, може бути поділено на частини будь-якої тривалості за умови, що основна безперервна її частина становитиме не менше 14 календарних днів.
  2. Черговість надання відпусток визначається графіком, який затверджується головою суду, керівником апарату суду на наступний календарний рік не пізніше 15 грудня, який складається з урахуванням необхідності забезпечення належної роботи суду, особисті інтереси працівників та можливості для їх відпочинку. Графік доводиться до відома всіх працівників суду.
  3. Надання відпусток працівникам апарату суду оформлюється наказом керівника апарату суду, суддям – наказом голови суду.
  4. Забороняється ненадання щорічних відпусток повної тривалості протягом двох років поспіль.

 

VІІ. Порядок повідомлення працівником апарату суду про свою відсутність

 

  1. Працівники апарату суду повідомляють свого безпосереднього керівника про свою відсутність на роботі у письмовій формі, засобами електронного чи телефонного зв’язку або іншим доступним способом.
  2. У разі недотримання вимог пункту 1 цього розділу складається акт про відсутність працівника апарату суду на робочому місці.
  3. У разі ненадання доказів поважності причини своєї відсутності на роботі вони повинні подати письмові пояснення на ім’я керівника апарату суду щодо причин своєї відсутності.
  4. У разі невиходу судді на роботу з поважних причин, суддя повинен цього ж дня до 9 год. 00хв. повідомити про це керівника апарату суду або службу управління персоналом (відповідальну особу). Виникнення поважних причин відсутності судді, які будуть підтверджені документально, мають бути невідкладно доведені суддею до відома керівника апарату суду або служби управління персоналом (відповідальної особи), для внесення змін до табелю робочого часу судді в АСДС (КП «Д-3»).

 

VІІІ. Заохочення за успіхи в роботі

  1. За зразкове виконання службових обов’язків та сумлінну працю, досягнення в роботі до працівників суду можуть застосовуватись такі заохочення - Почесна Грамота, Подяка.

      За наявності економії фонду оплати праці до працівників суду може бути застосовано заохочення у вигляді преміювання.

  1. Заохочення, відзначення, преміювання оформляються наказом голови суду, доводяться до відому працівника та заносяться до трудової книжки.

      Заохочення не застосовуються до державного службовця протягом строку застосування до нього дисциплінарного стягнення.

 

ІХ. Дисциплінарна відповідальність

  1. Підстави та порядок застосування до суддів дисциплінарної відповідальності закріплено положеннями статей Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
  2. За порушення трудової, службової та виконавської дисципліни, перевищення своїх повноважень, бездіяльність або недобросовісне використання наданих прав, завдань та обов’язків, визначених посадовою інструкцією, вимог законодавства та локальних нормативно-правових актів суду, порушення цих Правил тощо, до працівника апарату суду можуть бути застосовані заходи дисциплінарного стягнення у порядку та на умовах, визначених законодавством.
  3. До державного службовця за вчинення ним дисциплінарного проступку може бути застосовано один із таких видів дисциплінарного стягнення як зауваження; догана; попередження про неповну службову відповідність; звільнення з посади державної служби.

        Дисциплінарне стягнення до державного службовця накладається у порядку, визначеному Законом України “Про державну службу”.

  1.   До інших працівників апарату суду за вчинення ними дисциплінарного проступку може бути застосовано один із таких видів дисциплінарного стягнення як догана або звільнення у порядку, визначеному законодавством про працю України.

 

 

Х. Порядок доведення до відома нормативно-правових актів,

наказів, доручень та розпоряджень зі службових питань

 

  1. Нормативно-правові акти, накази, доручення, розпорядження зі службових питань доводяться до відому, шляхом ознайомлення у паперовій або електронній формі з підтвердженням такого ознайомлення.

     Підтвердженням може слугувати особистий підпис працівника апарату суду (у тому числі як відповідального виконавця) на документі, у журналі реєстрації документів або відповідний електронний цифровий підпис, який підтверджує ознайомлення з певним службовим документом в електронній формі.

  1.    Нормативно-правові акти, які підлягають офіційному оприлюдненню, доводяться до відома працівників апарату суду шляхом їх розміщення на власному веб-сайті суду або під особистий розпис.

 

 

ХІ. Дотримання загальних інструкцій з охорони праці та протипожежної безпеки

 

  1. Керівник апарату суду зобов’язаний забезпечити безпечні умови праці, належний стан засобів протипожежної безпеки, санітарії і гігієни праці.

     Інструктування з  и праці та протипожежної безпеки має здійснювати особа, на яку керівником апарату суду покладені відповідні функції в суді.

  1. Працівники апарату суду повинні дотримуватись правил техніки безпеки, виробничої санітарії і гігієни праці, протипожежної безпеки.
  2.    Умови праці на робочому місці, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.
  3. За стан пожежної безпеки та дотримання інструкцій з охорони праці в суді відповідає керівник апарату суду та визначена ним відповідальна особа, на яку покладено такий обов’язок.

 

 

ХІІ. Прикінцеві положення

 

  1. Недотримання вимог правил внутрішнього службового(трудового) розпорядку є підставою для притягнення працівника апарату суду до відповідальності у порядку, передбаченому чинним законодавством.
  2. Питання, пов’язані із застосуванням правил внутрішнього службового(трудового) розпорядку, вирішуються керівником апарату суду.